
Крупајско врело окружено је шумским растињем, ушушкано између жбуња и дрвећа, попут бисера из шкољке. Пузавице вијугају преко камена и грана дрвећа па се спуштају све до воде.

Крупајско врело избија из тамних дубина Бељанице. Предео дочарава пећина, испуњена водом, чији ходници и канали воде некуд у непознато. Отуд ваљда и митови, легенде под велом тајне и влашке магије.
Плави сомот- несвакидашња тиркизно плава боја воде, проткана алгама.

Крупајско врело
Овај драгуљ природе налази се у источној Србији, на путу Деспотовац -Крепољин, између села Крупаја и Милановац.

Крупајско врело
Док путујете од Деспотовца ка врелу не пропустите прилику да уживате у пејзажима хомољског краја.


Ресава код Деспотовца
Застаните поред пута и уживајте

Источна Србија
Пут је узак, доста има оштрих кривина, али не журите, јер вреди видети сваки делић природе.


Крупајско врело- како стићи
У непосредној близини пута Деспотовац Крепољин постоји путоказ који указује на скретање ка врелу. Али, на близину врела указује и мноштво паркираних аутомобила, аутобуса, комби превоза, мотоцикла. Јер, многи љубитељи нетакнуте природе превалили су километре и километре не би ли видели и доживели исконску и неоскрнављену лепоту

Одлике врела
То је крашко сифонско врело у пећини. Налази се на 220 метара надморске висине. Вода се пробија кроз мањи отвор, пуни мању акумулацију и прелива се преко бране
Вода избија из пећине која заједно са слаповима успенушале хладне воде чини необично леп призор.

Рониоци који су истраживали врело, наишли су на подземне тунеле и лагуме. Успели су да се спусте до 123 метара дубине. Постоји и претпоставка да се испод планине Бељанице налази огромно крашко језеро из којег истичу Ресава, Млава, Тисница и Крупајска река.

У бистрој води огледају се небо и облаци.


Рефлексија

Занимљив је живи свет у врелу. Овде живе шаранолике рибе, поточне пастрмке, ракови….врсте које живе у чистој води

алге


алге


Подводна шума алги

Узгаја се пастрмка али и друге рибе.


Изграђена је вештачка брана, тако да се формирало језеро дуго око 40 метара. Тако је ниво воде подигнут, извор потопљен, па вода лагано истиче из пећине. Захваљујући брани, створен је мали водопад, а све то, да би радили млин и ваљарица сукна , који данас више нису у употреби.


Мистичне приче везане за Крупајско врело
Да нема бајковитих места, свет у коме ужурбано живимо би био заиста једноличан и сиромашан. Крупајско врело је једно предивно место, а за нестварна и бајковита места се углавном везују легенде о воденим и шумским духовима и тајанственим створењима. Тако и за Крупајско врело се везују мистичне приче о Тартору воденом духу, који чува благо Хомоља.



Крупајско врело, бисер природе хомољског краја
Пријавите се на Newslatter и упознајте чаробне пределе наше земље.